Jump to content
Sign in to follow this  
Rozmo

Dlaczego aktualizacja zajmuje tak długo czasu?

Recommended Posts

Zdajemy sobie sprawę z tego problemu i chcieliśmy poinformować was, dlaczego tak się dzieje i kiedy możecie spodziewać się poprawy. Istnieją dwa sposoby, w jakie platforma Steam pozwala twórcom gier aktualizować swoje produkcje: jeden z nich pobiera ponownie każdy zmieniony plik, a drugi pobiera jedynie te części plików, które uległy zmianie. Aby zrozumieć jaki to ma wpływ, spójrzmy na to, jak WW3 wygląda od strony plików:

W naszej grze mamy kilka sporych plików, w większości podzielonych na mapy, przedmioty, dane itd. Jest to sposób, który pozwala nam dynamicznie dodawać elementy do gry, co jest przydatne i o wiele szybsze w momencie, w którycm na codzień robimy setki zmian w plikach. Oznacza to jednak, że wszystkie mapy są spakowane w jednym (lub kilku) pliku i za każdym razem, gdy coś się zmienia na jednej mapie, jest spora szansa, że kilka z dużych paczek ulegnie zmianie. Nasze paczki aktualnie sa dość spore i zajmują od 400 MB do 13 GB na plik.

1. Ponowne pobieranie

Powiedzmy, że zmieniliśmy kilka modeli, dodaliśmy broń i zmieniliśmy kilka dźwięków. Gdybyśmy zastosowali metodę ponownego pobierania, oznaczałoby to konieczność ponownego pobrania 99% całej gry za każdym razem, gdy publikujemy aktualizację, nawet stosunkowo niewielką (te małe patche po 100mb zamieniłyby się w np. 15GB).

2. Przyrostowy

Oznacza to, że aktualizujemy tylko jednomegabajtowe fragmenty każdego pliku - tylko te, które uległy zmianie. Oznacza to również, że Steam musi przepakować te pliki, co czasami wymaga do 50 GB dodatkowego wolnego miejsca na dysku do aktualizacji gry. Wiąże się to z koniecznością wypakowania zawartości, podmiany zmienionych megabajtów i spakowania ponownie. Może to zająć dużo czasu na wolnych dyskach twardych, stąd długa aktualizacja.

Niektóre osoby mają dobre połączenia bez ograniczeń danych, ale dla większości graczy taka aktualizacja oznaczałaby np. 8 godzin pobierania i może wykorzystać całkowity pakiet który może przydać im się na internetowe sprawy, dlatego postanowiliśmy użyc drugiego sposobu - zwłaszcza że można po prostu odinstalować i ponownie pobrać całą grę ręcznie, jeśli połączenie internetowe na to pozwala i wykorzystać to jako tymczasowe obejście.

Rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie naszych plików w sposób lepiej wykorzystujący proces przyrostowy, tak, aby każda mapa miała ich wiele, dzięki temu przebudowanie światła albo podmiana paru tekstur wymagałaby mniejszych zmian. Oznacza to niestety, że kilka osób musi poświęcić na to co najmniej kilka tygodni, a ponieważ wciąż dodajemy i zmieniamy wiele, cała ich praca musiałaby zostać wykonana ponownie po tym, jak zawartość zostanie w większości zablokowana. Oznacza to marnowanie czasu i opóźnienie wydania produktu, na czym cierpią wszyscy.

Oczywiście jest to coś, co absolutnie zostanie zrobione, ale bliżej 1.0, żeby po premierze gry aktualizacje przebiegały sprawniej i wymagały mniej czasu.

  • Thanks 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...