Jump to content
Sign in to follow this  
Kolo

Amunicja

Recommended Posts

Moja sugestia jest taka , żebyście  ujednolicili  podawanie rozmiaru amunicji w milimetrach czy calach. Na ten przykład weźmy  karabiny snajperskie :

TOCHNOST amunicja -7,62mm

G29 amunicja - ,338  to chyba w calach i jak domniemam  amunicji 8,6 mm

TOR amunicja- ,50 to chyba pół cala , tak myślę czyli amunicja 12,7 mm

Myślę że tak by było bardziej przejrzyście ( osobiście wolę mm?) ewentualnie zmiana w ustawieniach metryczne lub  calowe

• Thanks 1

To są nazwy amunicji. Amunicja 9mm zwana też Luger ma średnicę 9,03mm. Jakbyś poszedł do sklepu i powiedział "poproszę amunicję 12,7mm, to już widzę minę sprzedawcy szukającego suwmiarki"... Tak jak przyjęło się, że szerokość i wysokość opony podaje się w milimetrach, a średnicę w calach.

Edited by Pepku
  • Like 1

A widzisz tu się z tobą nie zgodzę.  Gdyż np: TOR to produkt nasz krajowy z Tarnowa i producent nawet na targach podawał amunicję w mm. A co do nazewnictwa typu LUGER to odnosi się do właściwości amunicji ne do kalibru. Po prostu w państwach gdzie jest miara calowa podaje się w calach a gdzie metryczna w mm.

Przeczytaj sobie chociażby taki temat "

Zamienność amunicji 9x19 mm Parabellum/Luger vs 9 mm NATO

Edited by Kolo

15 hours ago, Kolo said:

A widzisz tu się z tobą nie zgodzę.  Gdyż np: TOR to produkt nasz krajowy z Tarnowa i producent nawet na targach podawał amunicję w mm. A co do nazewnictwa typu LUGER to odnosi się do właściwości amunicji ne do kalibru. Po prostu w państwach gdzie jest miara calowa podaje się w calach a gdzie metryczna w mm.

Przeczytaj sobie chociażby taki temat "

Zamienność amunicji 9x19 mm Parabellum/Luger vs 9 mm NATO

A ja sie z Pepku zgodzę i powołam sie na 5,56 vs .223 a różnica jest znacząca. .223 można używać w karabinach 5.56 ale w karabinach .223 używanie 5,56 jest już niebezpieczne. A wszystko przez drobne odmienności w wymiarach łusek. Podobnie jest z amunicją .50 cal i sowiecką 12.7, sa one niezamienne choć średnice sa podobne.

Edited by Marg

Średnica to nie wszystko, liczy się jeszcze długość pocisku.

Edited by Kumitsu

Takie tematy jak zamienność amunicji są trudne gdyż określają to normy państw i instytucji.

Odnośnie  5,56 vs ,223 zacytuję tutaj kawałek artykułu z 2017 roku

" W 1957r. Na bazie .222 Remington Magnum opracowano .223 Remington.
5 lat później .223 Rem został zgłoszony do SAAMI i jego kluczowe parametry nie są modyfikowane.
W tym czasie ten sam nabój określany jako 5,56x45mm NATO był testowany i oficjalnie przyjęty na uzbrojenie w USA w roku 1964.[3] Wtedy była to jeszcze ta sama amunicja.
Tyle, że od tamtego czasu nabój .223 nie był już rozwijany, a 5,56 owszem. Ostatecznie na początku lat 80-tych poprzedniego wieku w NATO wprowadzono jako standardowy – nabój belgijski z cięższym (4g) pociskiem SS109, który miał lepsze parametry balistyczne i wydłużony dystans skutecznego rażenia.
Dlatego w tym momencie, pomimo tych samych korzeni, .223 Rem i 5,56mm NATO, są to dwa inne naboje."

A co do snajperki G29 to artykuł z 17 lutego 2016

Niemieckie siły zbrojne wybrały 8,6-mm karabin C.G. Haenel RS9 jako nową broń precyzyjną dla snajperów wojsk specjalnych. Konstrukcja zostanie przyjęta do uzbrojenia jako G29.

Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=18704

strzela amunicją

8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum) czyli można po podawać w mmm

Co do polskiej snajperki TOR to producent podaje amunicję 12,7 mm

Tu można poogłądać i posłuchać

Chodziło mi o to ze amunicja podana w mm ( przynajmniej dla nie zawodowców ) daje lepsze wyobrażenie o wielkości i możliwości pocisku i w grze jak to w grze bez zbędnego zagłębiania im większe tym większe bum ( teoretycznie)

Ja proponuje dodać do strzelby pociski sabot,loftki i brenetki

Sign in to follow this  

• Create New...